Archiwum miesiąca: kwiecień 2025
JAKIE ROŚLINY SĄ POTRZEBNE PSZCZOŁOM?
Zazwyczaj tworząc ogród, wybieramy rośliny i aranżacje, które nam się najbardziej podobają i pomogą nam się zrelaksować. Jednak współczesne trendy i zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się tworzyć ogród jak najbardziej zbliżony do natury. Taki, który będzie służył nie tylko właścicielom, ale przede wszystkim owadom i zwierzętom.
FAJNA RYBA
Fajna Ryba, to najwyższy, naturalny szczyt województwa łódzkiego (347 m n.p.m.), ale także jedno ze wzniesień zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich. Jest to też ciekawe miejsce na krótki spacer na łonie natury. Góra jest na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego, leży w gminie Przedbórz, a najbliższą miejscowością są Góry Mokre. Aby się tam dostać, w nawigację należy wpisać Fajna Ryba parking.
MIESZKAŃCY PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO OCZEKUJĄ OD WŁADZ MIASTA INTENSYFIKACJI DZIAŁAŃ ANTYSMOGOWYCH
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w zakładce ochrona środowiska zamieszczony został komunikat, z którego wynika, że w okresie od 20.03.2025 r. do dnia 31.12.2025 r. prognozowane jest ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5 w powietrzu. Pozbawienie się tej swoistej smogowej stygmatyzacji sprawiłoby, że Piotrków Trybunalski stałby się miejscem kojarzonym z bezpiecznymi warunkami do życia w kontekście jakości powietrza, zwiększając jednocześnie jego turystyczną atrakcyjność.
Stąd istnieje konieczność intensyfikacji działań antysmogowych.
GÓRA CHEŁMO – PRZYRODA, HISTORIA I LEGENDA
Góra Chełmo wznosi się na wysokość 323 m n.p.m. (ok 100 m ponad przyległe tereny. Znajduje się w pobliżu wsi Chełmo, położonej w pow. radomszczańskim, w gminie Masłowice. Szczytowy fragment Góry Chełmo to krajobrazowy rezerwat przyrody obejmujący powierzchnię ponad 41 ha. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 23 listopada 1967 roku (M.P. z 1967 r. nr 67, poz. 330). Według aktu powołującego, rezerwat utworzono w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych wzgórza porośniętego lasem mieszanym, zbudowanego z piaskowców albskich, dolnokredowych, będącego ostańcem denudacyjnym, oraz znajdującego się na nim grodziska prehistorycznego.
GÓRA KAMIEŃSKA – NAJWYŻSZE WNIESIENIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
Góra Kamieńska to sztuczne wzniesienie powstałe z nadkładu, czyli materiału wybranego podczas eksploatacji węgla brunatnego z kopalni Bełchatów. Jest to najwyższe wzniesienie województwa łódzkiego, jej obecna wysokość to około 405,6 m n.p.m. Góra Kamieńska jest hałdą, jej powierzchnia wynosi około 1480 hektarów.
Czytaj dalej GÓRA KAMIEŃSKA – NAJWYŻSZE WNIESIENIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO