KONWENCJONALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Elektrownie cieplne

Najpopularniejszym paliwem w elektrowniach cieplnych jest węgiel kamienny lub brunatny. Węgiel kamienny jest najczęściej dowożony do elektrowni transportem kolejowym. Z uwagi na mniejszą kaloryczność węgla brunatnego transport kolejowy jest mało opłacalny, dlatego elektrownie na węgiel brunatny buduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni (np. elektrownia Bełchatów).

Ogólny opis działania elektrowni

Uproszczone działanie elektrowni przedstawia się następująco: rozdrobniony i wysuszony węgiel brunatny podawany jest do kotła, gdzie jest spalany. Uzyskana temperatura podgrzewa wodę i parę, która napędza turbinę. Uzyskany ruch obrotowy turbiny przenoszony jest na wał napędowy prądnicy (generatora), który wytwarza energię elektryczną rozprowadzaną do odbiorców napowietrznymi liniami energetycznymi. Spaliny z kotła kierowane są poprzez elektrofiltry do atmosfery.

Elektrownia Bełchatów

Elektrownia Bełchatów jest największą na świecie elektrownią wytwarzającą energię elektryczną z węgla brunatnego. Położona jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Węgiel pozyskiwany jest z pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Do elektrowni transportowany jest za pomocą przenośników taśmowych. W Elektrowni Bełchatów jest zainstalowanych 13 bloków energetycznych o łącznej mocy 5354 MW. Projekt techniczny budowy Elektrowni Bełchatów opracowywany w latach 70-tych uwzględniał najnowocześniejsze rozwiązania techniczne stosowane w energetyce tego okresu. Zastosowano tu najnowszej generacji urządzenia i układy technologiczne stosowane przez renomowanych światowych producentów urządzeń energetycznych. Zaawansowane systemy oczyszczania spalin pozwoliły na znaczną redukcję wytwarzanych zanieczyszczeń.

Źródło grafik oraz tekstu: Poradnik „Odnawialne źródła energii” Poradnik Kraków 2012 wydane przez Stowarzyszenie na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii „Helios”