KOPCIUCHY MUSZĄ ZOSTAĆ ZLIKWIDOWANE

Na podniesienie standardów jakości powietrza Polska ma czas do 2030 roku. Oznacza to konieczność przyspieszenia wymiany kopciuchów, a to z kolei rola programów dopłat państwa do takich inwestycji. Mowa tu przede wszystkim o sztandarowym programie Czyste Powietrze, choć są też programy miejskie czy gminne.

W ostatnich latach w Polsce liczba starych, pozaklasowych pieców zmniejszyła się o milion. W wielu lokalizacjach stężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2.5 i rakotwórczego benzo(a)pirenu też spadają. Niestety – wciąż ponad 2 miliony takich kotłów zanieczyszcza powietrze. Wciąż pali się w pozaklasowych piecach na węgiel węglem słabej jakości, a także miałem węglowym. Miał węglowy jest zakazany dla gospodarstw domowych od lipca tego roku, ale i tak można go kupić i wciąż spalany jest w piecach. Kontrole składów i tego, czym pali się w domach nie są wystarczające. W kopciuchach spalane są także śmieci, w tym plastiki i guma. Ma to fatalny wpływ na jakość powietrza.

W Piotrkowie Trybunalskim piecy pozaklasowych jest około 4 tysięcy. Mogą funkcjonować do stycznia 2025 roku. Od tej daty wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej województwa łódzkiego.