PŁAZY, GADY, RYBY

Kolejnymi zwierzętami zamieszkującymi tereny miejskie to płazy, gady oraz ryby. Jakie dokładnie gatunki zasiedlają miasto dowiecie się w dalszej części niniejszego artykułu.

Jaszczurka polna

Jaszczurką polną lub leśną nazywa się zwykle pospolicie występujące jaszczurki w Polsce. Jaszczurka zwinka wraz z jaszczurką żyworodną stanowią dwa gatunki występujące w naturze – od morza po Tatry. Jaszczurki te można spotkać wylegującą się w słońcu nawet na miejskich osiedlach. Jaszczurka zwinka dorasta do około 23 cm, z czego prawie połowę stanowi ogon. Samice są szarobrązowe, samce zielone. Jaszczurka żyworodna dorasta średnio do ok. 16 cm i również połowę jej ciała stanowi ogon. Jej ubarwienie to różne odcienie brązu i szarości. Najciekawszą częścią ciała jaszczurki stanowi ogon, który przestraszona jaszczurka odrzuca. Obie z jaszczurek objęte są w Polsce ochroną. Jaszczurka żyworodna i jaszczurka zwinka są mięsożerne i są bardzo żarłoczne. W naturze polują głównie na szarańczaki, muchy i chrząszcze, ale chętnie też zjedzą pająka, ślimaka, gąsienicę, małe węże, a nawet małe gryzonie. Ich obecność zapobiega nadmiernemu namnożeniu się owadów tak często uprzykszającym nam wieczorne spacery.

Zaskroniec zwyczajny

Zaskroniec zwyczajny jest wężem niejadowitym i całkowicie niegroźnym dla człowieka. Ma bardzo spokojne usposobienie i jeżeli poczuje zagrożenie, w obronie zaczyna udawać martwego albo wypuszcza ciecz o nieprzyjemnym zapachu, która ma zniechęcić potencjalnego agresora. Z racji tego, że jest świetnym pływakiem, zagrożony często ucieka do wody. Mimo iż zaskroniec zwyczajny jest całkowicie niegroźny dla człowieka, co roku setki tych gadów giną z rąk wystraszonych ludzi.

Zaskrońce zwyczajne są łagodne – nie kąsają, nawet gdy weźmie się je do ręki, a gdy widzą człowieka, po prostu schodzą mu z drogi. „Kto więc nie chce stanąć z nimi oko w oko, niech chodzi, tupiąc. Tym sposobem ostrzeże te gady, które wprawdzie są głuche jak pień, ale doskonale wyczuwają drgania podłoża.” Zaskrońce zwyczajne mają swoich naturalnych wrogów. Kolejnym zagrożeniem dla zaskrońców są zanieczyszczenia zbiorników wodnych i lasów oraz środki ochrony roślin.

Ryby

Do najbardziej popularnych ryb w miejskich wodach należą okonie, płotki i leszcze. Miejsca, w których występują, to wszelkie uskoki głębokości, twarde kawałki dna czy zatopione krzaki. Wszystkie ryby drapieżne, które zamieszkują miejskie rzeki i stawy, to mówiąc przewrotnie zdecydowanie inne gatunki niż te, które żyją w wodach poza miastem. Ich przyzwyczajenia ukształtowały bowiem specyficzne warunki, w których żyją. W konsekwencji miejskie ryby są nieco bardziej płochliwe, a spore okazy najczęściej obierają sobie zaskakujące stanowiska, bądź miejsca znacznie oddalone od brzegu. Ryby występują w miejskich rzeczkach, stawach i oczkach wodnych. Ważne jest aby ogrodowe oczka wodne nie były zbyt małe i aby pozwalały na przetrwanie ryb także zimą. Zagrożeniem dla tych zwierząt jest niewłaściwe dokarmianie, zanieczyszczenie wody, płytkie stojące zbiorniki wodne zamarzające „do dna”. Ryby pomagają w zachowaniu równowagi biologicznej i często są sprzymierzeńcami człowieka w oczyszczaniu zbiorników wodnych z nadmiernie namnażającej się roślinności.